Gümüşhane İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği

KUŞBURNU FESTİVALİ

GÜMÜŞHANE 17. ULUSLARARASI KUŞBURNU-PESTİL, KÜLTÜR VE TURİZM ŞENLİKLERİ YAPILDI

 

Gümüşhane’de bu yıl 17.si düzenlen ve dört gün süren “Uluslar arası Kuşburnu-Pestil, Kültür ve Turizm Şenlikleri” yapıldı.

       Zafer meydanında, şenlik için Gümüşhane’ye gelen yerli ve yabancı halk oyunları ekiplerinin gösterileri ile başlayan şenlikte daha sonra Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına şenlik komitesi adına Vali Enver Salihoğlu ve Belediye Başkanı Mustafa Canlı tarafından çelenk sunuldu.

 

        Şenlik kortejinin Zafer Meydanı üzerinden törenlerin yapılacağı Atatürk Caddesine kadar yürümesinin ardından sanat sokağı açılışı gerçekleştirildi ve şenlik fuarı gezildi. Bu bölümde havanın yağışlı olması nedeniyle protokol konuşmalarından sadece Belediye Başkanı Canlı’nın konuşması yer aldı.

        Başkan Canlı konuşmasında bu yıl 17.si yapılan şenliğin herkesin desteği ile gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu yıl zamanını ayıran, davetimize icabet eden ve bizleri çok mutlu eden Türkiye’mizin değişik yerlerinden gelen dostlarımızı burada görmekten çok büyük mutluluk ve memnuniyet duyuyoruz. Bu yıl festivalimizi herkesin katkıları ile Atatürk Caddesine aldık. Güzel başladık ama yağmur biraz engel oldu. İnşallah bundan sonraki etkinliklerimizde yağmurun azizliğine uğramayız. Bu festivalin bu noktaya gelmesinde katkı koyan herkese müteşekkiriz. Gümüşhane’de son yıllarda sosyal, ekonomik, kültürel yönden güzel gelişmeler oluyor.” dedi.

       Halk oyunları ve animasyon gösterileri ile devam eden şenlik programının akşamki bölümünde aşıklar Şöleni düzenlendi. Aşık Kul Nuri, Zeki Erdali ve Murat Piroğlu’nun sahne aldığı etkinlik aşıklık geleneğini benimseyen ve bağrından çok sayıda aşık çıkaran Gümüşhaneliler tarafından ilgi ile izlendi.

© Copyright : www.guyad.org.tr Tüm hakları saklıdır. Sitede bulunan içerikler izinsiz kullanılamaz.

SAYISAL YAZILIM